Lukud vajavad regulaarset hooldust 11. August 2010 | Turvalukustusest

Väga tihti tõrguvad lukusüdamikud töötamast just seetõttu, et neisse on kogunenud õhus ringlev tolm ja sodi. “Lisaks sellele kanname ka ise tahtmatult lukusüdamikku mustust, kuna hoiame võtit sageli kas taskus või kotis, kuhu paratamatult koguneb ka olmeprahti,”

Ostes endale midagi kvaliteetset arvame tihti, et see peab nüüd küll igavesti töötama. “Tegelikult vajab iga töötav asi ka hooldust. Kui oma auto ja mõne kodumasina hooldamise vajadusest saadakse juba hästi aru, siis lukuhooldus ei tule paljudel mõttessegi,” Lukusüdamiku puhastuse ja õlitamise sagedus sõltub luku kasutamise tihedusest ja ümbritsevast keskkonnast. “Korteriuste lukke on soovitav õlitada vähemalt kord aastas, tiheda kasutusega ukselukud – näiteks korrusmajade välisuksed – vajavad õlitamist 3-4 korda aastas,” Tihedamat puhastamist/õlitamist vajavad ka välisuste, eriti autoteede läheduses olevate uste ning väravate lukud, kuna meid ümbritsevas õhus ringleb väga palju tolmu ja saasta.

Selleks, et parandada südamike tööd ja suurendada vastupidavust, tuleks kindlasti kasutada spetsiaalseid lukusüdamike jaoks mõeldud hooldusvahendeid. Mitmed lukutootjad pakuvad ka ise kvaliteetseid hooldusvahendeid, nii näiteks on Assa’l lukusüdamike hoolduseks välja töötatud luku puhastusvahend Lock Cleaner ja spetsiaalne lukuõli Lock Spray. Luku puhastusvahend aitab südamikust kiiresti eemaldada tolmu ja mustuse ning vajadusel sulatada tekkinud jää. See on ka tänuväärne vahend autolukkude talviseks jääsulatuseks. Peale puhastusvahendiga puhastamist tuleks südamikke kindlasti korralikult õlitada.

“Lukuõli oluliseks omaduseks on, et see ei seo mustust ega tolmu, on vee ja külmumisekindel, aidates luku tööiga oluliselt pikendada,”

“Valede puhastus/määrdeainete kasutamine võib lukusüdamiku hoopis kinni kiiluda. ”