Kuidas valida kodule lukku 03. September 2010 | Turvalukustusest

Iga maja ehitamise või renoveerimise juures jõutakse varem või hiljem etappi, kus tekib möödapääsmatu vajadus arutlema hakata lukustuse valiku üle. Lukk on üks olulisi vahendeid, mis aitab inimesel pidada oma kodu turvaliseks kohaks. Seega õigete lukkude valimine kodule tagab inimesele turvatunde nii kodus olles, kui ka eemal viibides, rääkimata kasutamise naudingust, mida kaasaegsed lukud pakkuda suudavad.

MILLEST ALUSTADA?

Millest siis alustada lukkude valimist? Mõistlik on kõigepealt endale selgeks teha mõningad pidepunktid, millele äärmiselt kirevas lukumaailmas toetuda. Kõige olulisem on teada, et tänapäeva lukutehaste toodang ei jagune enam mitte headeks ja halbadeks lukkudeks vaid, et valmistatakse erineva turvataseme, töökindluse, funktsionaalsuse, ja disainiga lukke erinevatesse kasutustingimustesse. Kaasaegne tipptehnoloogia ja materjalid võimaldavad luua selliseid lukusüsteeme, mis veel paarkümmend aastat tagasi tundusid ainult ulmefilmides võimalikud olevat. Kogu küsimus on hetkel ainult tarbija poolt ihaldatava lukustuskontseptsiooni majanduslikus otstarbekuses tema jaoks. Mõistlik lukustuskontseptsioon nii kodule kui ka mistahes muule objektile, kus lukkude arv on suurem kui üks ja mis pole mõeldud ainult kaitseks loomade ja tuule vastu, on kui paljude erinevate tahkudega kristall – mida täiuslikumaks te iga tahu suudate oma valikutega lihvida, seda nauditavam on lõpptulemus. Millised on need erinevad tahud ja alamtahud ning kuidas neid parimal viisil lihvida, sellest tulebki allpool juttu.

KÕIGE KAASAEGSEM LAHENDUS ON MOODULSÜSTEEMSUS

Tõepoolest, kaasaja lukustusalase inseneritöö üks olulisemaid vilju on lisaks ülikeerukatele lukkudele nende lukkude moodulsüsteemsus, mis lihtsalt öeldes võimaldab erinevate funktsioonidega lukuosasid tänu paigaldusmõõtmete sobivusele üksteisega tuhandetes eri kombinatsioonides liita ja sellega saavutada tuhandeid erinevaid lahendusi. Valides lukud moodulsüsteemsete lukkude tootjatelt võite kindlad olla, et te ei jää hätta kord juba valitud lukkude täiendamisega ka kümnete aastate pärast. Tänu sellele, et moodulsüsteem tähendab ka sarnaseid paigaldusavasid ustes, kaob ka vajadus uste ümberpuurimiseks lukkude vahetamise korral. Kõige parema näite läbimõeldud moodulsüsteemsete lukkude tootmisest laiemas ulatuses leiab Põhjamaades, kus nii Rootsi lukutootjate Assa ja Fas, Taani Ruko, Norra Trioving, Soome Abloy ja Boda jt lukuosad on vastastikku sobivad. See laiendab oluliselt lõpptarbija võimalusi erinevate lukustusprobleemide lahendamisel ja optimaalsete valikute tegemisel. Tee moodulsüsteemsete lukkude laiema kasutamiseni on leidnud ka eesti tarbijad ja uksetootjad, kes on ära tundnud nende lukkude kasutamise eelised.

KÕIGE TÄHTSAM ON TURVALISUS

Üks pidepunkt lukukomplekti kui terviku turvalisusest rääkides on selle üksikosade turvalisus. Komplekti kõige nõrgem lüli määrab kogu terviku turvalisuse. Kaasaegse lukukomplekti turvalisust määravateks üksikosadeks on lukukorpus koos erinevat tüüpi lukukeeltega, ukse piida sees lukukeelte vastas olev vasturaud, lukukorpuse külge kinnituv südamik või luku korpuse sees olev võtmest keeratav lukustusmehhanism, südamiku- või võtmeava katted ning luku küljekatteplaadid. Turvalukkude määratlemist ja kasutamist on oluline teada kõigil, kes kavatsevad oma kodu lasta kindlustada kindlustusfirmas. Vaid testitud ja sertifitseeritud turvalukk on lukk, mida kindlustusfirmad aktsepteerivad.

LUKUKORPUS

Lukukorpus on lukukomplekti põhiline koostisosa, mille külge kõik muu kinnitub ja mis määrab luku funktsionaalsuse. Lukukorpus määrab ära, kas teie lukk on isesulguv või mitte, kas ta on sobilik elektrilukustuse tarvis, kas tänu konkskeelele peab ta vastu ka kangiga lõhkumisele. Lukukorpuse mõõdud määravad ära tema sobivuse vastava uksetüübiga.

LUKUSÜDAMIKUD

Lukukomplekti “ajuks” võib lugeda lukusüdamikku, mis võrdleb, kas sisestatud võtmel on õigus lukku avada või mitte. Sõltuvalt lukusüdamiku keerukusest võib lukusüdamikke pidada muugitavateks või muukimiskindlateks. Muukimiskindlus tänapäevastes lukusüdamikes tagatakse nii keerukate konstruktiivsete võtete kui südamikudetailide ja võtme valmistamistäpsusega. Kaasaegsed kõrgtehnoloogilised mehaanilised lukusüdamikud võimaldavad erinevaid kordumatuid võtmekombinatsiooni miljonilises suurusjärgus. Absoluutse võtmekontrolli teema muutub aasta-aastalt üha aktuaalsemaks, sest ka kuritegevus muutub rafineeritumaks. Oluliselt lihtsam on kurjategijal võimaluse korral teha võtmest salaja koopia ja hiljem vaikselt mingist uksest sisse hiilida kui ukse taga kangi ja tööriistakohvriga kolistada. Pealegi sissemurdmisjäljed sel juhul puuduvad ning süüdlaseks jääb kannataja. Võtmekontrolliga puutuvad paratamatult kokku ka rendile antavate bürooruumide ja korterite omanikud, kes peale iga rentniku lahkumist turvalisuse tagamiseks peaksid lukud vahetama. Võtmekontrolliga lukkude puhul seda probleemi ei ole, sest võtmete paljundmiseks ainult võtme ettenäitamisest ei piisa – võtit kaitsevad nii tehnoloogilised kui juriidilised vahendid

LUKUVASTURAUAD

Lukuvasturaudade valiku määrab ära, kas ta on koostöös turva- või tavalukuga. Uksetüübist lähtuvalt valitakse kas mantelukse või tavaukse, kas puit-, metall- või plastukse vasturaud. Ukse paksus kirjutab ette vasturaua mõõdud. Tihtilugu muudetakse piida sees asuva elektrivasturaua abil lukusüsteem elektriliselt juhitavaks (fono-, kaart- ja koodlukkude juures). Turvavasturaudade konstruktsioon ja kinnitus tagavad maksimaalselt võimaliku vastupanu mistahes lõhkumisjõududele.

LUKUTARVIKUD

Lukutarvikute alla võib liigitada nii lukusüdamike katted, väändenupud, küljekatteplaadid, ukselingid jms. Kui tegemist on turvalukkudega, siis vastavalt sellele valitakse ka lukutarvikud turvalisemate seast. Lukutarvikud on need nähtavad lukuosad, mis annavad võimaluse kujundajal valida lukke antud ruumi sisustusest lähtuvalt. Lukutarvikuid valmistatakse väga erinevate pinnakatetega (läikiv kroom, harjatud kroom, läikiv messing, harjatud messing, tume oksiid, nikkel, erinevad värvpinnakatted ning praktiliselt igavene roostevaba teras). Kõige suurema võimaluse luku välimuse eripära rõhutamiseks annab paljude erineva disainiga linkide kasutamise võimalus moodulsüsteemsetel lukkudel.

LÕPETUSEKS

Õige lahenduse leidmine igasse konkreetsesse olukorda ei ole alati kerge. Õnneks on kaasaja eesrindlikud lukutootjad teinud suuri pingutusi, et kaasas käia aja nõuetega nii lukkude turvalisuse, funktsionaalsuse kui väljanägemise osas (mõned on ajast isegi veidike ette jõudnud). Just teile sobilike lahenduste leidmiseks võite aja kokkuhoiu mõttes alati pöörduda ka eesti lukusseppade poole, kelle igapäevatöö koosnebki selliste probleemide lahendamisest ning kes eesti lukuturul olevate lukkude hingeelu kõige paremini tunnevad. Eestlased on õnneks selline rahvas, kes mitu korda oma uksele rämpslukku ei osta ning kümneid kordi samasse prügipange ei astu, andes seeläbi väärika panuse nii ülemaailmse kui kohaliku ökokatastroofi ärahoidmisse.

Turvalist lukustamist soovides,

Eesti Lukusseppade Liidu president

Aivar Piirisild