Kodu lukustus olgu turvaline ja mugav 16. Juuni 2010 | Turvalukustusest

Uuele kodule lukke ostes on soovitav valida selline lukumark, mis oma turvalisust ja töökvaliteeti on aja jooksul juba tõestanud. Välisukse lukustamiseks peaks kasutama kindlasti turvalukke. Lukk on turvaline ainult siis, kui see on nii muukimis- kui ka lõhkumiskindel. Varga jaoks ongi luku lahti murdmisel kõige otsustavamad kaks faktorit – tegevusele kuluv aeg ja kaasnev müra. Mida rohkem aega ja lärmi nõuab luku või ukse lõhkumine, seda tõenäolisemalt eelistab varas jõudu proovida mõne teise ukse kallal. Kui ostetaval elamisel on aga olnud ka eelnevalt omanik või on ehituse käigus võtmed paljude inimeste käes olnud, siis tuleks oma hingerahu ja turvalisuse huvides lukk kindlasti välja vahetada. Enamuse kaasaegsete lukukomplektide puhul on võimalik välja vahetada ka ainult lukusüdamik.

Võtmekaart tagab kontrolli võtmete üle

Üha enam kasutatakse ka patenteeritud lukusüdamikke, kuna järjest sagenevad vargused salaja tehtud võtmekoopiatega. Patenteeritud lukusüdamikuga saab kaasa võtmekaardi ning võtmekoopiaid on võimalik tellida ainult kaardi alusel. Omanikul on seega täielik kontroll oma võtmete leviku üle. Võtmel on lisaks tavapärastele “hammastele” ka küljekood, mida ei saa tavakasutuses oleva tehnikaga jäljendada. Ostes elamise, millel on patenteeritud tasemega lukusüdamikud, peab eelmiselt omanikult või siis ehitajalt, kinnisvara arendajalt saama kätte kindlasti ka võtmekaardi, kuna just kaardi alusel saab tellida lisavõtmeid, võtme ettenäitamisest ei piisa.

Moodsad lukustuslahendused

Tänapäeva üheks kõige turvalisemaks lukutüübiks peetakse konksukujulise lukukeelega lukke, kuna kokskeel hoiab ust tugevasti raamis ega lase seda lõõtsana lahti kangutada. Konkskeel peaks olema selline, mis liigub lukustamisel alt üles - see tõstab turvalisust veelgi ning väldib ukse vajumisel tekkida võivaid probleeme. Konkskeelega lukud on olemas nii Assa’l, kui Abloy’l ning teistel tugevamatel tootjatel. Assa Evolution seeria turvalukkudel on konkskeel erilise tugevdatud konstruktsiooniga – lõhkumiskatsel jõuga üle 700 kg blokeerub lukukeel nii, et seda ei saa täielikult lukuraami sisse lükata ja nii ust avada. Uusim tehnoloogiline lahendus on aga puldiga juhitavad kuduukse lukud, analoogilised autolukkudele. Luku avamiseks ei pea enam võtit kasutama – piisab mitme meetri kauguselt puldivajutusest. Nendel lukkudel on mitmeid erinevaid mugavust ja turvalisust tagavaid töörežiime – näiteks on võimalik sättida lukk nii et see oleks avatav seestpoolt ainult lingi vajutusega, väljastpoolt on vaja aga pulti või võtit.

Õige hooldus tagab kestvuse

Unustada ei tohiks ka lukkude hooldust, sest sellest sõltub luku töökindlus ja vastupidavus. Väga tihti tõrguvad lukusüdamikud töötamast just seetõttu, et neisse on kogunenud õhus ringlev tolm ja taskutest võtme külge jäänud sodi. Luku hooldamise – puhastuse ja õlitamise – sagedus sõltub luku kasutamise tihedusest ja ümbritsevast keskkonnast. Välisuksel ja tiheda kasutuse korral tuleks lukku puhastada kord kuus, koduuksel ja sisetingimustes piisab paarist korrast aastas. Lukusüdamiku puhastamiseks pihustatakse südamikku puhastusvahendit ning seejärel võtit sisse-välja liigutades ning vahepeal puhtaks pühkides tõmmatakse mustus välja. Protseduuri tuleb korrata seni, kuni mustust võtme külge enam ei jää ning alles seejärel pihustatakse südamikku lukuõli. Mitte mingil juhul ei tohiks võtit puhastamise käigus südamikus pöörata – sellega läheb sodi südamikuosade vahele ning efekt võib olla vastupidine. Kindlasti tuleks kasutada spetsiaalseid lukusüdamike jaoks mõeldud hooldusvahendeid, kuna valede puhastus- ja määrdeainete kasutamine võib lukusüdamiku hoopis kinni kiiluda.

Mari Annus